Vyšetření protilátek COVID-19

Popis

Vyšetření protilátek proti virům poskytuje informaci o tom, zda se Váš organismus s daným virem v minulosti setkal či nesetkal, nebo zda u Vás onemocnění ještě může aktuálně probíhat.

Jedná se o nepřímé vyšetření, kterým se neprokazuje přítomnost samotného viru, proto v žádném případě nenahrazuje vyšetření přímé (PCR, test na přítomnost antigenu viru).

Naše pracoviště vyšetřuje pouze protilátky třídy IgG. IgG protilátky se vytvářejí mezi 2. a 3. týdnem od onemocnění nebo prvního očkování (u dalších dávek může být nástup tvorby protilátek rychlejší) a jejich hladina může postupně stoupat i delší dobu (cca 1-2 měsíce) po překonání infekce/po očkování.

Kdy je vhodné se nechat otestovat

Vyšetření IgG protilátek:

V případě Vašeho podezření na prodělání onemocnění.

Pro stanovení protilátek vytvořených po očkování.

Pro ověření stavu imunity proti viru SARS-CoV-2.

Ve všech případech je vhodné s odběrem počkat 3-4 týdny od odeznění akutních příznaků onemocnění nebo od očkování.

Kdy není vhodné se nechat otestovat

Pokud aktuálně máte některý z příznaků, který může být známkou onemocnění COVID-19 (např. horečka, chřipkové příznaky, kašel, ztráta čichu nebo chuti atd.), je vhodné absolvovat vyšetření metodou PCR. Za tímto účelem prosím kontaktujte Vašeho praktického lékaře. Vyšetření protilátek má v této situaci minimální výpovědní hodnotu, protože první protilátky (IgA) se obvykle tvoří po 5-14 dnech od infekce, IgG protilátky o týden později.

Vyšetřovaný materiál a informace o odběru

Vyšetření se provádí ze žilní krve. K odběru je možné se dostavit na kterékoliv za našich odběrových míst. Odběr není nutno provádět nalačno, není ale vhodné dostavit se k odběru během krátké doby od vydatného jídla.

Výsledek vyšetření

Výsledek vyšetření je k dispozici v rozmezí 2-7 dnů od odběru. Výsledkový list je možné osobně vyzvednout na vybraném odběrovém místě, případně Vám jej můžeme zaslat elektronicky. O způsobu doručení výsledku se prosím informujte u našeho odběrového pracovníka.

Interpretace výsledku

Interpretace vyšetření je součástí výsledkového listu.

V některých případech se může stát, že vyšetření neposkytne jednoznačný výsledek – množství IgG protilátek může být v blízkosti mezí rozhodujících o negativním a pozitivním nálezu. V těchto případech je ke zvážení vyšetření po cca 3-4 týdnech opakovat.

V případech, kdy onemocnění proběhlo před dobou kratší než 4 týdny (někdy i déle), může být výsledek vyšetření IgG protilátek negativní (protilátky se ještě nevytvořily v dostatečném množství).

Pro podrobnější informace viz. Interpretace vyšetření IgG protilátek .

Cena

Protilátky IgG: 400 Kč

Poplatek se hradí před odběrem u našeho odběrového pracovníka v hotovosti.